Preminuo dr.sc. Mate Zorić, prof. emeritus

Hrvatski talijanist, komparatist, leksikograf i prevoditelj dr.sc. Mate Zorić, prof. emeritus, preminuo je u utorak, 18. listopada 2016. godine u 90. godini života u Zagrebu.

U svojoj dugoj i plodnoj sveučilišnoj karijeri objavio je preko 300 znanstvenih i stručnih radova u renomiranim zbornicima, časopisima i publikacijama na hrvatskom i talijanskom jeziku. Njegova znanstvena otkrića o pojedinim talijanskim piscima citirana su u najrenomiranijim povijestima talijanske književnosti i edicijama njihovih sabranih djela. Bitne prinose dao je hrvatsko-talijanskoj komparatistici u dijakroniji od 15. do 20. stoljeća te imagologiji (slika Hrvata u talijanskoj književnosti). Golem je njegov urednički i autorski doprinos struci talijanska književnost u hrvatskim enciklopedijama i leksikonima od 1956. do 2001. godine. Za svoj znanstveni i kulturni rad dobio je niz priznanja i odličja u Hrvatskoj i Italiji. Godine 1997. u njegovu je čast održan međunarodni talijanistički i komparatistički znanstveni skup u Zagrebu, a iste mu je godine dodijeljeno počasno zvanje i titula professor emeritus Sveučilišta u Zagrebu.

Posljednji ispraćaj održat će se u petak, 21. listopada 2016. godine u 13:35 sati u krematoriju na Mirogoju u Zagrebu.