Dani talijanistike 2019.

Dani talijanistike 2019. održali su se od 14. do 16. svibnja 2019. U organizaciji Odjela za talijanistiku osmišljen je program s čitavim nizom aktivnosti i događanja, a realiziran je u suradnji s nekoliko institucija. U utorak, 14. svibnja 2019. u OŠ Petra Preradovića Zadar održane su u jutarnjim satima dvije radionice (radionicu „Conosciamo gli animali“ održale su studentice Odjela za talijanistiku Natalija Puzar, Sara Bonifačić, Meri Miočić, a sudjelovali su učenici 1.a razreda Škole s učiteljicom Zdravkom Gunjević, dipl. uč.; radionicu „Facciamo la spesa“ održale su studentice Odjela za talijanistiku Stefani Mofardin, Lucija Stolić, Nada Zelić, a sudjelovali su učenici 3. a razreda Škole s učiteljicom Brankom Milardović, dipl. uč.), dok se u popodnevnim satima održala aktivnost „Leggiamo le favole“ u Gradskoj knjižnici Zadar – studentice Odjela za talijanistiku Tereza Milovčević, Ana Radić, Domina Jagnjić i Petra Fabijančić čitale su bajke i priče na talijanskom jeziku djeci predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta. U večernjim satima u Studentskom klubu „Božo Lerotić“ prikazana je komedija „Sei mai stata sulla luna?“ (film je ustupio Talijanski institut za kulturu u Zagrebu). U srijedu, 15. svibnja 2019. u ogranku „Aleksandar Stipčević“ – Arbanasi Gradske knjižnice Zadar, u jutarnjem terminu održana je radionica naslovljena „Giochiamo con i colori“ koju su izveli studenti Odjela za talijanistiku Mirna Bagić, Marino Šilić, Lucija Dundović i Roko Stanić, a sudjelovala su djeca predškolskog uzrasta. U jutarnjem terminu održano je predavanje u Klasičnoj gimnaziji Ivana Pavla II s pravom javnosti – predavanje naslovljeno „Stereotipi sull'Italia“ održale su studentice Ivana Bilandžija i Marijana Čiklić, a sudjelovali su učenici 2. b razreda Gimnazije s nastavnicom Vanjom Bajlo, prof. U popodnevnom terminu istoga dana na Odjelu za talijanistiku dodijeljene su nagrade iznimnim studentima Odjela za talijanistiku, nakon čega je uslijedilo predavanje „I nostri studenti provenienti dagli altri paesi“ u sklopu kojega su se predstavili dolazni studenti Odjela Emiliano Tomas Benavides Palumbo, Desanka Jauković i Antonio Dario Russo, govoreći o iskustvu studiranja u Zadru i specifičnostima zemalja iz kojih potječu. Naposljetku, u četvrtak, 16. svibnja 2019. s početkom u podne održano je predavanje „Nomi dei colori nella fraseologia croata ed italiana“ kojega su održale Dora Gavran i Lorena Marnika, a sudjelovali su studenti Odjela za talijanistiku.