U povodu obilježavanja 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea (Šibenik, 1802 - Firenca, 1874) Odjel za talijanistiku Sveučilišta u Zadru organizira Međunarodni znanstveni skup Nikola Tommaseo: kulturni i geografski obzori / Convegno internazionale Niccolò Tommaseo: civiltà e geografie u partnerstvu sa Società Dante Alighieri - Comitato di Venezia, Società Dante Alighieri - Comitato di Zara, Società Dalmata di Storia Patria te u suradnji s Muzejom grada Šibenika u okviru projekta Progetti di recupero, conservazione e valorizzazione del patrimonio culturale risalente alla Repubblica Serenissima di Venezia nell’Istria, nella Dalmazia e nell’area mediterranea, 2024 (Regione del Veneto). Znanstveni skup održava se na Odjelu za talijanistiku u četvrtak, 17. 10. 2024. od 14:00 sati. Sudjeluju izlagači iz Hrvatske, Grčke, Italije i SAD-a. U petak, 18. listopada 2024. organizirana je izložba Tommaseove ostavštine u Muzeju grada Šibenika i predviđen je vođeni obilazak grada na talijanskom jeziku za izlagače, nastavnike i studente Odjela za talijanistiku.